Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 86,25 dolar

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 86,25 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 86,87 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 86,31 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 10.20’deki kapanışa göre yüzde 0.07 düşüşle 86.25 dolardan işlem görüyor. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 82,39 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi düşüş, ABD ekonomisindeki durgunluk ve petrol talebindeki hareketlilikten kaynaklandı.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri yıl sonunda ılımlı bir resesyon varsayarken, ekonomik büyümedeki yavaşlamanın petrol talebindeki toparlanmayı sınırlayacağı endişesiyle piyasalar zemin kazanıyor.

Fed Lideri Chris Waller Cuma günü yaptığı açıklamada, Fed’in mevcut verilere dayanarak enflasyonu düşürmede fazla ilerleme kaydetmediğini, ancak Federal Rezerv’in işinin henüz bitmediğini söyledi.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında güçlenmesi de fiyat düşüşünde etkili oldu. ABD dolar endeksi bugün yüzde 0,08 artışla 101,32 oldu.

Çin’den bu hafta gelmesi beklenen olumlu ekonomik veriler düşüşü sınırlıyor.

Çin’in yarın açıklanacak ilk çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) bilgilerinin, Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte ekonomik toparlanmanın ivme kazandığına işaret eden sonuçları ortaya koyması bekleniyor.

Mart ayında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yıllık yüzde 5’lik bir büyüme hedefi belirledi. Bu haftaki GSYİH rakamları, ülke ekonomisinin bu hedefe ulaşıp ulaşamayacağına dair erken bir gösterge sağlayacak.

Çin Halk Bankası’nın faiz kararı, sanayi üretimi ve perakende satışlara ilişkin veriler de bu hafta açıklanacak.

Bu haftaki verilerin, Çin’deki toparlanmanın bu yıl petrol talebini rekor seviyelere taşıyacağına dair beklentileri büyük ölçüde etkilemesi bekleniyor.

Teknik olarak Brent petrolde 86.38-86.60 dolar aralığının direnç, 86.16-85.94 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu