Teknoloji

Elon Musk’a yeni Twitter şoku: Sosyal ağın şu anki değeri tam bir hayal kırıklığı olabilir

Geçen Ekim ayında Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için bir mutabakat zaptı imzaladı. O zamanlar birçok kişi fiyatın çok yüksek olduğunu düşünüyordu. Musk ayrıca kendisinin ve ortak yatırımcılarının sosyal medya platformu için fazla ödeme yapmış olabileceğini de kabul etti. Yine de satın alımını, cömert varsayımıyla sonunda 250 milyar dolara mal olabilecek bir “her şey” uygulamasına dönüştürmeye kararlıydı..

Altı aydan biraz daha uzun bir süre sonra, Musk’ın emeğinin meyveleri sadece meyvelerini vermiyor, gerçek şu ki Twitter’ın piyasa fiyatını ters yöne doğru itiyor gibi görünüyor. Finansal hizmetler devi Fidelity, bu hafta yayınladığı aylık bildirisinde, mikroblog sitesi Musk’ın başlangıçta ödediğinin yaklaşık yüzde 33’üne mal olduğu tahmin ediliyor . Bu tahmin, Twitter’ın mevcut maliyetinin yaklaşık 15 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Fidelity, şirketteki kendi payının azalmasına göre değerleme yaptığını belirtiyor.

Önce Fidelity’nin değerlendirmesini bildiren Bloomberg, “ Fidelity’nin yeni, daha düşük değerlemesine nasıl ulaştığı veya şirketten kamuya açık olmayan herhangi bir bilgi alıp almadığı belli değil.” belirtiyor.

Ancak bu bilginin kaynağı ne olursa olsun sonuç olarak ortaya atılan varsayımın pek de doğru görünmediği rahatlıkla söylenebilir. Musk’ın liderliğinde Twitter, insanların profil doğrulaması için ödeme yapmasını sağlamak için popüler olmayan bir seçenek de dahil olmak üzere birkaç ilginç gelir formülü aradı. Twitter ayrıca maliyetleri düşürmek için iş gücünün çoğunu işten çıkardı, ancak platform, reklam gelirinde büyük bir düşüş de dahil olmak üzere başka mali sıkıntılarla karşı karşıya kaldı.

Musk’ın kendisi de Twitter’ın mali durumunun pek iyi olmadığının farkında gibi görünüyor. Mart ayı sonlarında, milyarderin Twitter’ın o sırada yaklaşık 20 milyar dolar değerinde olduğunu düşündüğünü gösteren bir not internete sızdı, bu da başlangıçta ödediği miktarın yarısından daha azı anlamına geliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu